ﬣקיבוץ ﬣקדוש

האתר של משה נחמני

Search
Close this search box.

חסידי חב"ד לפני 150 שנה על רעיון ישוב הארץ: "לנו ראוי להיקרא 'חובבי ציון'"

מכתב מדהים מאת מנהיגי קהילת חב"ד בארץ

אלבום ארץ ישראל והמושבות
אלבום ארץ ישראל והמושבות

את המכתב הציוני הבא לא כתב הראי"ה קוק ואף לא הנצי"ב מוולוז'ין, הרב קאלישר או הרב ריינס. כתבו אותו רבנים שהשתייכו לקהילה שכיום נחשבת כמעט הכי אנטי ציונית (חוץ מהחסידויות ההונגריות) – חסידות חב"ד.

המכתב הזה פורסם על ידי רבני חב"ד חב"ד בארץ ישראל לפני כמאה ועשרים שנה, ובהם רבי ישעיה אורנשטיין ורבי יעקב אורנשטיין. הם מתייחסים כאן לתלונות שבאו מצד 'חובבי ציון' על כך שאנשי הישוב הישן כביכול מתנגדים למפעל הציוני. שימו לב לנחרצות בה נכתבים הדברים, כמה היה פשוט להם שכל התהליך שקורה בדורות האחרונים – ואז היה רק בחיתוליו – הוא "אצבע אלוקים".

נותר רק לנחש מה הרבי מליובאויטש היה חושב על זה…

"לנו יושבי הארץ מכבר עוד עשר ידות בחיבת ציון… הלא לנו נאות ביותר להיקרא בשם "חובבי ציון"… חובבי ציון אנחנו מאז ומעולם, ועל אחת כמה וכמה כעת בראותנו ענין נפלא אשר לא נראה ולא נשמע מעת חורבן בית המקדש עד היום, כי ינהו כל בית ישראל אחרי רעיון הישוב, וגם הנאורים והמשכילים אשר לפני עשרים שנה חשבו אחרת ובפה מלא אמרו מה לנו ולארצנו, הנה גם פה מצאנו מוח וככל אזרחי הארץ בית ישראל, גם הם שבו עתה בכל לבבם ונפשם לכסוף לעלות בהר ה', להסתפק בפת יבש ולהנזר מכל מעמדי וחמודי ארצות החיים חיי הבל, עין בעין נראה כי יד ה' עשתה זאת וההשגחה העליונה פעלה כל אלה, וכאילו כרוזא קרא בחיל וקול דופק בלב כל אחד ואחד מישראל, כי הגיע עת לחונן עפר אה"ק ולחבק אבניה ובא מועד להעלות זכרון ארץ אבותינו החרבה והשוממה משנות דור ודור, ומי פתי יסור לבו לעמוד נגד עצת ה' המשדד כל סדרי הטבע ומשיב חכמים אחור ודעתם יסכל. אפס בל נהיה כפתאים המאמינים שבאופן כזה תהיה גאולתנו המיועדת לנו… לא זרוע אדם יושיענו, אכן מזרה ישראל יקבצנו… אכן יוכל היות אשר בזכות המצוה הגדולה וההשתוקקות החזקה לארצנו, יערה עלינו ה' רוח ממרום… אולי גם עתה מצווים ועומדים אנחנו להחל בקיבוץ נדחינו עד יכולתנו, ומשם והלאה יראנו השי"ת נפלאות ויקרב גאולתנו האמיתית".

ובמכתב נוסף:

"ככל ראשי חובבי ציון כן גם אנחנו ששים ושמחים בהתפתחות הישוב בארצנו הקדושה… ובפרט כי עיני כל הרואות כי אצבע אלוהים הוא להעיר ישנים ולהזכיר נשכחות להלהיב הלבבות ולאמר לאסורים צאו, ומי פתי יחשוב להתנגד לגזרת עליון".

מקור: ספר 'שיבת ציון', ורשה תרנ"א.

למאמרים נוספים באותו נושא

נהנתם? שתפו לחברים. אפשר גם להדפיס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ספרים ומזכרות שאולי יענינו אותך