ﬣקיבוץ ﬣקדוש

האתר של משה נחמני

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בשעה 22:00 בלילה התקשר אלי אברך חרדי, וביקש לדבר איתי על הרב קוק

בשעה 22:00 בלילה התקשר אלי אברך חרדי, חסיד תולדות אהרן, וביקש לדבר איתי על הרב קוק.

היו לו כמה שאלות על התורה של הרב קוק, ובמיוחד על הספר 'אורות התשובה' שהוא לומד בעיון בימים אלו. הוא אמר שהוא מרגיש את החידוש הגדול של הספר, אבל מנסה להגדיר אותו.

מפה לשם הגענו לדבר על חייו של הרב קוק, על המחלוקת שהיתה עליו מצד החרדים, על הקשר שלו עם אדמו"רים שונים, ועל ההבדלים והדמיון בין שיטתו לשיטת מוהר"ן מברסלב. התברר לי שאותו חסיד כבר כמה חודשים מקורב מאוד לתורת הרב קוק, דבר נדיר בחסידות תולדות אהרן שכמובן רחוקה מאוד מהשקפתו של הרב קוק.

בסיומה של השיחה המרתקת, שארכה יותר משעה וחצי, נזכרתי לשאול: "איך קוראים לך?".

"יואל", הוא ענה בפשיטות, "על שם הרבי מסאטמר".

"ומה 'סיפור ההתקרבות' שלך לרב קוק? איך נפגשת עם תורתו?", שאלתי בסקרנות.

"הסתובבתי בחנויות הספרים החרדיות, ושם נפגשתי עם תורת הרב קוק. ברוב החנויות יש ספרים של הרב קוק. פתחתי פה ושם, וראיתי… זה התחיל בזה שרציתי לברר למה התנגדו לרב קוק. אם זה היה דמיון שלא הבינו אותו, או התנגדות אמיתית. אז קודם חקרתי וחיפשתי סיפורים איך התייחסו לרב קוק, וראיתי שיש עדויות מפתיעות בעדו מצד גדולי ישראל כמו רבי איסר זלמן מלצר, שמאוד היה קרוב אליו, והבנתי שההתנגדות לרב קוק היתה סתם שקר. לפעמים לא הבינו אותו בכלל. תוך זמן קצר הבנתי שמדובר פה באוצר גדול (הרב קוק). ובכן, קניתי את 'אורות התשובה'.

ספר אורות התשובה זה הספר של אלול. הוא לא גבוה מדי, אתה מרגיש כאילו הוא מדבר ממש אליך. זה מאוד ייחודי.

היום הרבה אנשים לא אוהבים את הקנאים, ואת זה אני אומר לך כחסיד תולדות אהרן. גם האדמו"ר שלנו מתנגד לרוח הזאת של 'אנטי'. והספרים ברוח הזאת של הרב קוק זה מה שמחפשים היום, כלומר לא ספרי תוכחה ומוסר. אנשים אוהבים יותר את הפנימיות, את החידוש, את האור. הרב קוק הגיע לירושלים לפני 100 שנה, בשנת תר"פ. חשבתי תמיד: אם הרב קוק היה היום, בדורנו, מי שהיה מתנגד אליו היה נחשב למופרך לגמרי. כי היום כולם מדברים מה שהוא דיבר אז. גם החרדים. זה נראה שהוא צפה מראש מה שכולם ידברו בעוד 100 שנה. זה מאוד חבל, שמתאמצים לחדש את זה, וכאן יש לך את הדרך הזאת על מגש של כסף.

בתחילת ההתקרבות שלי לרב קוק ביררתי את כל השמועות הרעות נגדו, והבנתי שהכל שקר. אני מקווה שיבוא זמן שלימוד תורת הרב קוק בציבור החרדי יהיה דבר נפוץ יותר. אני יודע שיש הרבה אנשים בציבור שלנו שלומדים את תורת הרב קוק, אבל זה בצנעא, לא בפרסום. אני אישית כבר התחברתי אליה מאוד".

 

למאמרים נוספים באותו נושא

נהנתם? שתפו לחברים. אפשר גם להדפיס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ספרים ומזכרות שאולי יענינו אותך